Przebieg procesu wydawniczego
1. Autor przesyła pocztą elektroniczną do Instytutu Prawa Ustrojowego na adres: fundacja.ipu@gmail.com pracę oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy. Przesłana praca musi być pełną, ostateczną wersją autorską włącznie z materiałami ilustracyjnymi, wykresami oraz tabelami, przypisami i bibliografią. Zmiany dokonywane do przesłaniu pracy nie będą akceptowane. Zmiany w tekście można dokonać w fazie korekty wydawniczej. Pracę należy przekazać w pliku Word sporządzoną zgodnie ze standardami przyjętymi przez Instytut Prawa Ustrojowego. Prosimy o nieprzesyłanie prac w plikach PDF.
Autor musi zagwarantować, że:
- praca jest oryginalna, nie została uprzednio opublikowana – lub posiada pisemną zgodę pierwotnego wydawcy na wydanie jej przez Instytut Prawa Ustrojowego – oraz nie jest przedstawiana do wydania w innym wydawnictwie w formie drukowanej lub elektronicznej.
- zawarte w pracy materiały nie naruszają praw autorskich innych osób, jak również, że zgłaszana praca nie zawiera treści niezgodnych z prawem.
Autor przekazując pracę może poprosić o wstępną wycenę kosztów procesu wydawniczego oraz możliwe daty wydania książki w przypadku uzyskania pozytywnej recenzji
2. Rada Instytutu Prawa Ustrojowego wyznacza osobę, która wstępnie określa, czy przesłana propozycja wydawnicza jest interesują oraz spełnia wymogi formalne i w przypadku pozytywnej oceny przekazuje manuskrypt do recenzji wydawniczej zewnętrznemu wobec Instytutu pracownikowi naukowemu, który jest wybierany zgodnie z kryterium kompetencyjnym. Recenzent ma dwa miesiące na sporządzenie recenzji wydawniczej a następnie odesłanie jej wraz z tekstem pracy z naniesionymi poprawkami i uwagami dla autora na adres Instytutu.
3. Po otrzymaniu pozytywnej recenzji autor jest zawiadamiany przez Instytut i w terminie trzech miesięcy ma obowiązek dokonać poprawek, jak również pisemnie ustosunkować się do uwag zawartych w recenzji. Poprawiony tekst w wersji elektronicznej, jak również w formie wydruku autor ponownie składa w Wydawnictwie wraz z drukiem oświadczenia i zezwolenia na publikację oraz oświadczenia autora, że tekst nie zawiera treści naruszających tajemnicę państwową i służbową.
W przypadku recenzji dwuznacznej lub negatywnej o dalszym postępowaniu w sprawie publikacji decyduje Wydawca.
4. Pozytywna recenzja, naniesienie poprawek przez autora i zgoda Rady Instytutu Prawa Ustrojowego na opublikowanie pracy są podstawą do zawarcia umowy wydawniczej.
5. Zatwierdzony do druku tekst jest następnie kierowany do opracowania redakcyjnego. Koszty tej usługi stosownie do postanowień umowy ponosi Instytut Prawa Ustrojowego lub Autor.
6. Proces wydawniczy od przekazania recenzji przez Recenzentów do jego zakończenia pozostaje pod opieką Dyrektora Instytutu Prawa Ustrojowego lub innej wyznaczonej przez niego osoby. W toku procesu wydawniczego, Instytut Prawa Ustrojowego przekazuje Autorowi:
– pierwszą korektę pracy;
– drugą korektę pracy;
Autor na tym etapie procesu wydawniczego może wprowadzać zmiany, uzupełniać braki itp.
7. Zredagowany tekst jest przekazywany do składu, łamania, opracowania rysunków, materiału ilustracyjnego itp. Na tym etapie autor może podać swoje propozycje, oczekiwania dotyczące wyglądu strony tytułowej publikacji. Możliwe jest umieszczenie zdjęcia autora i krótkiej noty biograficznej na tylnej stronie okładki.
8. Po złamaniu tekstu autor otrzymuje egzemplarz publikacji do korekty autorskiej. Na tym etapie autor zatwierdza ostateczną wersję tekstu. Później książka w formie pliku PDF przekazywana jest do składu. Po zakończeniu tego procesu Autor otrzymuje informację o dostępności książki w wersji elektronicznej na stronie Instytutu Prawa Ustrojowego oraz możliwości jej umieszczenia w innych zbiorach elektronicznych (np. biblioteki cyfrowe).